Vianoce a čo ďalej.

Autor: Ivan Gajdoš | 30.12.2016 o 10:31 | Karma článku: 0,00 | Prečítané:  86x

Máme za sebou najkrajšie sviatky v roku. Čas plný pohody, lásky, šťastia. Teda aspoň tak sa o nich hovorí.  

Ani sme sa nenazdali a Vianoce roku 2016 sú už minulosť. Najkrajšie sviatky. Sviatky plné pohody, lásky, šťastia, rozžiarených detských očí a bohato prestretého stola.

Všelijaké vlastnosti sa pripisujú Vianociam, zväčša pozitívne až maximalistické.

Ale aká je skutočná realita v našich domácnostiach a rodinách?

Áno, štedrovečerná večera je mimoriadna udalosť naplnená niekde duchovnom, niekde zvykmi, niekde to je dokonca oboje. Je to večera kedy sa mimoriadne stoly prehýbajú pod všakovakými jedlami a dobrotami. Je to večer plný rozžiarených detských očí keď si nájdu tie úžasné veci pod stromčekom.

Všade sa píše a hovorí aké sú to krásne sviatky pokoja, kľudu, pohody, veď sa slávi Ježiškove narodenie a k tomu patrí pátos tomu hoden. Lenže ja sa pýtam, kde je ten pokoj, kľud a pohoda?

Zoberiem konkrétny príklad tohoto roku. Štedrý deň bola sobota. To by malo znamenať že v sobotu od rána by sa malo iba v kľude a pohode čakať v kruhu rodiny na večeru, samozrejme s tým, že hlavný chod treba uvariť, pripraviť všetko aby bolo tip top. To by malo znamenať že hlavné upratovanie a chystanie by sme mali zvládnuť v piatok, štvrtok, stredu predtým. To by malo znamenať že v tieto dni by sme už mali byť všetci v pohode doma a v kľude chystať. To by malo znamenať zastaviť výrobné linky, veď výrobcovia s tým majú rátať a predzásobiť sa. To by malo znamenať zatvoriť úrady, veď ľudia vedia že sú Vianoce a úradné veci by si mali vybaviť vopred a včas. To by malo znamenať že aj väčšina obchodov by mohla byť zatvorená, veď tí predavači sú tiež len ľudia a chcú si takisto urobiť poriadok a prichystať domácnosti aby boli tip top. To by malo znamenať že by sa ľudia mali zásobiť dopredu všetkým potrebným, aby tie obchody mohli byť zatvorené.

Všetko toto by malo byť asi takto približne, aby sa Vianociam mohlo hovoriť sviatky kľudu a pokoja a pohody.

Malo by to byť...

Každý z nás vie aká je však skutočná realita a skutočný život. Výroba idúca do posledných minút, lebo každý kus z linky je veľmi veľmi dôležitý. Čo koho zaujíma že obyčajný operátor drie za malý peniaz do posledných chvíľ keď si manageri už dávno váľajú šunky na zaslúženej dovolenke. Čo koho zaujíma že úradník chce mať tiež kľud a voľno, veď my si potrebujeme tie povolenia a potvrdenia vybaviť práve v piatok, skôr sa nedalo a neskôr už bude neskoro. Čo koho zaujíma že predavači musia zvládať davovú hystériu a nákupnú horúčku do posledných chvíľ, lebo sme si niečo veľmi veľmi dôležité zabudli kúpiť k príprave slávnostnej večere. (nedá mi uviesť príklad, konkrétny zo života... na Štedrý deň, 15.55, päť minút pred zatváracou dobou si príde týpek kúpiť do obchodu majonézu na šalát!!!).

Toto všetko je iba o dňoch pred Štedrým dňom. To aké naháňačky sa musia vynaložiť v sobotu, aby tá večera naozaj stála za to, to už je vari na ďalší článok.

Tak sa teraz spýtam, kde je všetka tá pohoda, kľud, pokoj? Konzumný spôsob života nám prikazuje ako máme žiť a drvivá väčšina sa, bohužiaľ, veľmi radi a rýchlo tomu prispôsobia. O čom sú potom tie sviatky? Aký kľud a pohoda? Aké duchovno?

Vo všetkom tom strese, náhlení a zhone sa stráca hlavná podstata všetkého. Vianoce je hlavne čas spomaliť a uvedomiť si silu a dôležitosť prítomnosti blízkej osoby, rodiny. Vianoce by mal byť čas zastaviť sa, posedieť, vychutnať si blízkosť tých, ktorí sú nám najdrahší. Vianoce by mali byť čas s týmito blízkymi tráviť čo najviac spoločného času, je jedno či pri sedení pred telkou s punčom v ruke či na príjemnej spoločnej prechádzke zimnou prírodou. Vianoce by mali byť čas spoločne si vychutnať tú slávnu chvíľu Ježiškovho narodenia.

Realita je však taká, že pre veľa z nás je Štedrý večer iba lepšia večera, rozbalia sa darčeky a je po sviatkoch. Nič viac a nič menej to pre mnohých z nás neznamená. Dni, týždne naháňania a stresu kvôli chvilke pri lepšej večery a trochou darčekov.

Vianoce by mali byť krásne a hlavne šťastné. Pre niekoho aj boli, pre mnohých nie.

Boli hlavne také aké sme si ich spravili a, čo je dnes veľmi podstatný detail, aké sme si ich mohli dovoliť spraviť.

Tak zasa o rok a šťastné a veselé....

 

 

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Odchod z koalície? Názory sú pol na pol, hovorí poslanec SNS

Fico ustúpil Dankovi a vláda v stredu nerokovala. Mandát premiéra do Salzburgu ministri nakoniec odsúhlasili na diaľku, Fico neprišiel na ohlásenú tlačovú besedu.

KOMENTÁRE

Fico môže stratiť viac než Danko

V prípade vabanku môže Smer stratiť viac než SNS. Už teraz má preň kauza nepríjemné dôsledky.


Už ste čítali?